Левко ЛЕПКИЙ

БІОҐРАФІЧНА ДОВІДКА

Левко Лепкий - композитор і письменник, талановитий журналіст і художник, командир кінноти Українських січових стрільців, один із засновників видавництва "Червона Калина", найбільш відомий як автор широкопопулярних стрілецьких пісень.

Народився 7 грудня 1888 року в с. Поручині Бережанського повіту на Тернопільщині в сім'ї священика Сильвестра Лепкого та Домни з Глібовицьких.

Після закінчення Бережанської гімназії вчився на теологічному факультеті Львівського університету, а потім перейшов на юридичний.

Із весни 1921 року був командиром української кавалерії. Усю війну прослужив у стрільцях і тільки після її закінчення повернувся до Львова, де брав активну участь у молодому літературно-мистецькому русі. Л.Лепкий був директором видавництва "Червона Калина", співпрацював у музичному видавництві "Сурма", редагував сатиричний журнал "Будяк", а пізніше "Зиз".

Вірші, оповідання, фейлетони, літературно-критичні статті, статті з історії січового стрілецтва, мемуари Л.Лепкого знаходимо в альманахах, журналах та газетах "Шляхи", "Нові шляхи", "Митуса", "Вісті з лугу", "Тризуб" та "Календарі "Червоної Калини".

У 1922 р. у Львові вийшла сценічна картина Л.Лепкого "Сон Івасика" з нотним додатком. Це п'єса для дітей про стрілецьке життя.

Найбільше славу здобув Левко Лепкий знаменитими "Журавлями". Коли б Л.Лепкий разом із братом Богданом не написали більше нічого, крім цієї пісні, то цього вистачило б, щоб їхні імена були навічно вписані золотими буквами в історію української музичної культури. Музику до вірша Л.Лепкий склав в 1914 році. Народилася ця пісня, як і пісні стрілецької теми, з великої любові до українського народу.

Помер Левко Лепкий у США в місті Трентон, недалеко від Нью-Йорка, 28 жовтня 1971 року.

***

Джерело: Теропільська Обласна Універсальна Наукова Бібліотека.